Mer folkhögskola för långtidsarbetslösa

Långtidsarbetslösa ska få gå dubbla tiden på folkhögskola för att stärka sina chanser på arbetsmarknaden. Regeringens förslag siktar främst på utlandsfödda med bristande språkkunskaper.
I dag kan Arbetsförmedlingen erbjuda långtidsarbetslösa en plats på folkhögskola i en studiemotiverande insats, främst för att bättra på språkkunskaperna. Men tiden, tre månader, anses ofta vara för kort. Nu dubblar regeringen tiden till sex månader.
”Genom bildning skapar vi fler vägar till arbete. Alltför många arbetslösa saknar språket och har kort eller ingen utbildning”, säger arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) i en skriftlig kommentar.
Av de långtidsarbetslösa saknar cirka 40 procent, eller 40 000 personer, av deltagarna i jobb- och utvecklingsgarantin gymnasieutbildning, och har dessutom ofta bristande kunskaper i svenska språket, enligt regeringen.
Under 2024 gick ungefär 5 000 av dessa på en studiemotiverande kurs på en folkhögskola.
Pengarna till insatsen tas från Arbetsförmedlingens befintliga anslag.
Källa: TT