Ministern om tullsvaret: Morot och piska

Som svar på USA:s olika tullutspel i det pågående handelskriget har EU i dag tagit fram en 218 sidor lång lista med varor som kan komma att drabbas av motåtgärder.
Sverige och övriga medlemsländer i EU ska senast den 10 juni lämna sina synpunkter på listan till EU-kommissionen.
Benjamin Dousa säger att han precis fått listan och inte hunnit analysera om den innehåller några varor som har extra betydelse för Sverige eller svenska intressen.
– Sist, då det var en kortare lista, skickade vi in fem varukoder som vi ville få bort, varav tre togs bort. Vi kommer att agera på samma sätt den här gången, det vill säga noga analysera med hjälp av vår expertmyndighet och skicka in det vi vill få bort.
Utrikeshandelsministern betonar att den nya EU-listan inte är en upptrappning av tulltumultet från unionens sida.
– Från Europas sida så vill inte vi eskalera situationen. Man ska komma ihåg att Europa inte har höjt en enda tull under de här veckorna. Vi har pausat våra motåtgärder. Det är USA som i flera omgångar har eskalerat det.
EU:s motåtgärder handlar om en enda sak, säger Benjamin Dousa – att sätta press på den amerikanska administrationen för att få till stånd seriösa förhandlingar.
– Nu går vi fram med både morot och piska. Piska i form av att om vi inte når seriösa förhandlingar så kommer vi gå vidare med motåtgärder. Och morot i form av att vi kan tänka oss att sänka våra egna tullar.
Källa: TT