Norges Bank fortsätter strama åt

Den norska centralbanken, Norges Bank, vill fortsätta strama åt norsk ekonomi. Styrräntan lämnas oförändrad på 4,50 procent. Beskedet låg i linje med marknadens förväntningar, enligt en sammanställning av Bloomberg.
Prisökningarna i Norge är fortsatt över inflationsmålet och sänks räntan för tidigt kan priserna fortsätta uppåt snabbt, skriver banken i ett pressmeddelande.
"Räntan har bidragit till att kyla ned norsk ekonomi och till att dämpa prisökningarna", hävdar centralbanken, som haft styrräntan på 4,50 procent sedan december 2023.
Enligt Norges Bank kvarstår behovet av att föra en åtstramande penningpolitik för att få ned inflationen till målnivån inom rimlig tid.
Norges Bank konstaterar även att den norska kronan har backat och bedömer kursen som svagare än vad som är motiverat.
En norsk krona kostar just nu 93 svenska öre på valutamarknaden efter ett bottennapp på 91 öre i början av april – vilket var den svagaste noteringen sedan 1980-talet.
Källa: TT