Nvidias vd: Techraset är ett köptillfälle

Mitt i det globala raset för techaktier kliver Nvidias vd Jensen Huang fram med ett ovanligt direkt budskap: Se fallet som ett köptillfälle. AI-byggandet har knappt börjat, och rabatterna är ett tillfälle att hoppa ombord, menar han.
Huang befann sig i Seoul när han kommenterade turbulensen för reportrar, efter ett möte med SK Groups ordförande Chey Tae-won. Det är en geografisk detalj som inte saknar betydelse, eftersom Sydkoreas Kospi-index rasade på måndagen efter att investerare dragit tillbaka sina AI-satsningar, rapporterar Bloomberg.
Raset skrämmer inte Huang
Amerikanska techaktier föll redan på fredagen, drivet av oro för en möjlig räntehöjning, och säljtrycket spred sig globalt.
Från Seoul vände Nvidia-chefen berättelsen på huvudet.
Vi är i början av det, och vad som än händer på börsen borde du vara väldigt glad, för nu kan du köpa till rabatt. Alla borde vara väldigt upprymda.
Jensen Huang, vd Nvidia enligt Bloomberg.
Huangs argument bygger på att branschen fortfarande befinner sig i ett tidigt skede av att bygga den infrastruktur som ska bära en AI-driven ekonomi.
Enorm efterfrågan på datacenter och chip väntar, enligt honom, och ett börsfall förändrar inte den bilden.
Affär stärker Seouls position
Seoul-besöket var inte bara symboliskt. Nvidia och minneschipstillverkaren SK Hynix tillkännagav ett flerårsavtal om att gemensamt designa nästa generations AI-minneschips, ett slag mot rivalen Samsung Electronics.
SK Hynix-aktien, som inledningsvis föll, återhämtade en del av förlusterna efter att Sydkoreas president Lee Jae Myung slog fast att den inhemska marknaden är undervärderad.
Huang drog sedan parallellen till ett annat stort tekniskt genombrott.
Det är ett givet faktum att AI kommer att vara infrastruktur för världen, precis som internet var infrastruktur för världen.
Jensen Huang, vd Nvidia
Att det är Nvidias egen vd som sänder köpsignalen är ett faktum investerare bör väga. Hur marknaden svarar avgörs i kommande handelsdagar.


