Ny undersökning: Sju av tio arbetare oroade för pensionen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Ny undersökning: Sju av tio arbetare oroade för pensionen

Ny undersökning: Sju av tio arbetare oroade för pensionen

En ny undersökning visar att majoriteten av Sveriges arbetare är oroliga för att pensionen inte kommer att räcka. LO ifrågasätter nu dagens pensionssystem och kräver politiska åtgärder för att förbättra villkoren för framtida pensionärer.

  • 73 procent av arbetarna oroar sig för att pensionen inte ska räcka.
  • Enligt LO får många mindre än 60 procent av sin slutlön i pension.
  • LO vill att den parlamentariska Pensionsgruppen avvecklas.

Enligt en undersökning beställd av LO och genomförd av Indikator opinion är det 73 procent av Sveriges arbetare som känner oro inför framtida pensionsnivåer. Undersökningen och LO:s analyser har rapporterats av Senioren.

Förtroendet för pensionssystemet lågt

Undersökningen visar att 65 procent av arbetarna har litet förtroende för det nuvarande pensionssystemet. LO menar att målet med 1990-talets pensionsreform – att pensionen skulle motsvara cirka 60 procent av slutlönen – inte har uppnåtts.

Enligt LO:s beräkningar får exempelvis en person född 1960, som arbetat från 18 till 65 års ålder med en slutlön på 30 000 kronor, endast 16 100 kronor i allmän inkomstgrundad pension.

Kritik mot Pensionsgruppen och förslag på förändringar

LO:s ordförande och förste vice ordförande ifrågasätter Pensionsgruppens funktion och anser att den inte längre bidrar till förbättringar av pensionssystemet.

De menar att gruppen snarare begränsar en öppen politisk debatt om pensionerna. LO föreslår därför att Pensionsgruppen ska läggas ned.

Sveket är enormt och förtroendet är förbrukat.

LO:s ordförande Johan Lindholm och förste vice ordförande Louise Olsson.

Vidare riktar LO kritik mot den så kallade gasen, en automatisk utdelning från inkomstpensionssystemet vid överskott, och menar att tröskeln för att aktivera denna är för hög. LO varnar också för att systemets överskott kan användas till andra politiska reformer istället för att stärka pensionerna.

Nyhetsbrev