Nya bilar ökar kraftigt i Europa – positiv trend avslutar året
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Nya bilar ökar kraftigt i Europa – positiv trend avslutar året

Nya bilar ökar kraftigt i Europa – positiv trend avslutar året
Decemberlyft för bilregistreringar i Europa. Bild: Martin Meissner /AP/TT

Registreringarna av nya bilar i Europa ökade med 7,6 procent i december, enligt branschorganisationen EAMA. För hela 2025 innebär det en ökning på 2,4 procent till totalt 13,3 miljoner nybilsregistreringar.

Nybilsregistreringarna har därmed ökat tre år i rad i Europa. Fast nivån är omkring 15 procent under nivåerna före pandemin.

Elon Musks Tesla var stor förlorare, med ett ras för nybilsregistreringarna på 27 procent under helåret. Billiga elbilar, som Citroën Ë-C3 och konkurrerande modeller från kinesiska BYD, tillhörde vinnarna.

Elbilsregistreringarna ökade totalt med 30 procent i fjol och de står därmed för en femtedel av Europas nybilsmarknad.

Så kallade plug-in-hybrider, som kan köras både på el och fossila bränslen, ökade med 33 procent i fjol.

Nyhetsbrev