Ökad oljeproduktion väntas öka – priset pressas
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Ökad oljeproduktion väntas öka – priset pressas

Ökad oljeproduktion väntas öka – priset pressas

Världsmarknadspriset på råolja pressas nedåt.  Förväntningar om ett beslut om höjda produktionsnivåer på helgens möte mellan oljekartellen Opec, Ryssland och andra stora oljeländer ligger bakom utvecklingen.

Oljeländerna i vad som brukar kallas Opec-plus – med Saudiarabien och Ryssland som dominerande aktörer – väntas på helgens möte fatta beslut om en produktionsökning med 411 000 fat per dag från och med augusti, rapporterar The Wall Street Journal. Det skulle i så fall bli den fjärde månaden i rad med en så stor ökning av produktionen.

Förhandlingar i Oslo

Produktionsökningarna ökar risken för att den globala oljemarknaden ska präglas av överutbud i ett läge där efterfrågan runt om i världen dämpas av handelspolitisk osäkerhet.

Oljemarknaden följer även relationen mellan Iran och USA med stort intresse, sedan Axios rapporterat att förhandlingar mellan länderna ska återupptas i Oslo nästa vecka.

Mötet följer på det att Irans utrikesminister Abbas Araghchi sagt att Irans åtagande att följa icke-spridningsavtalet när det gäller kärnvapen fortsatt gäller. Detta trots att Iran inte släpper in atomenergiorganet IAEA:s inspektörer i landet efter USA:s bombningar av kärnenergianläggningar i Iran i juni.

Kina nobbar USA-olja

Samtidigt rapporterar Bloomberg att Kina fortsatte att nobba olja från USA för tredje månaden i rad i maj. Detta riskerar att skapa lönsamhetsproblem för USA:s oljeindustri.

Oljepriset har sedan en topp i samband med USA-bombningarna för knappt två veckor sedan fallit med nästan 12 procent till drygt 68 dollar per fat.

Världsmarknadens pris på olja är i kombination med dollarkursen viktiga parametrar för hur priserna på fossila drivmedel – som bensin och diesel – utvecklas i Sverige.

Källa: TT

Nyhetsbrev