Oljepriset faller efter samtal mellan USA och Iran
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Oljepriset faller efter samtal mellan USA och Iran

Oljepriset faller efter samtal mellan USA och Iran

Oljepriset på världsmarknaden faller tydligt sedan USA:s president Donald Trump har sagt att USA och Iran närmar sig ett avtal kring landets kärnenergiprogram, rapporterar nyhetsbyrån Bloomberg.

En överenskommelse skulle kunna lätta på sanktionerna mot Iran, och mer iransk olja på marknaden pressar priset.

På torsdagen faller priset med över tre procent till under 64 dollar för ett fat Nordsjöolja. Priset har de senaste veckorna varit ännu lägre, bland annat i spåren av det tullkaos Trump drog igång i början av april, vilket då befarades sänka världskonjunkturen och efterfrågan på olja.

Sedan årsskiftet har oljepriset backat med cirka 13 procent, vilket ihop med en starkare krona har pressat de svenska drivmedelspriserna till under 16 kronor litern.

Källa: TT

Nyhetsbrev