Överskottsmiljoner från bron kan bli ny kraft för Öresundsregionens utveckling

Överskottet från Öresundsbron bör användas för att stärka infrastrukturen i närområdet, anser infrastrukturminister Andreas Carlson (KD).
Snart är kostnaden för bygget av Öresundsbron avbetalad och därför har länsstyrelsen i Skåne fått i uppdrag att analysera hur intäkterna från broavgifterna bäst kan användas i framtiden.
Uppskattningsvis handlar det om svenska brointäkter på 25 miljarder kronor fram till 2050, enligt Trafikverket.
”Pengar som Öresundsbron genererar ska komma Öresundsregionen till del”, säger Carlson i ett pressmeddelande.
Det kan handla både om statlig infrastruktur och satsningar på den regionala kollektivtrafiken. Länsstyrelsen får i uppdrag att förhandla med berörda kommuner och regioner om vad som ska prioriteras.




Laddar kommentarer…