Nyhet

Rapportfall för Vodafone

Rapportfall för Vodafone
Alastair Grant/AP/TT

Den brittiska mobiloperatören Vodafone redovisar en oväntat stor försäljning i det tredje kvartalet i bolagets brutna räkenskapsår, avslutat i december. Tjänsteintäkterna steg 4,7 procent till 9,4 miljarder euro.

Den brittiska mobiloperatören Vodafone redovisar en oväntat stor försäljning i det tredje kvartalet i bolagets brutna räkenskapsår, avslutat i december.

Tjänsteintäkterna steg 4,7 procent till 9,4 miljarder euro. Ökningen härrör bland annat från ett lyft för efterfrågan bland företagskunder.

Men på Londonbörsen var det tummen ned.

Vodafone-aktien sjunker med drygt 2 procent i den inledande handeln efter rapporten. Nedgången följer på ett år präglat av motvind för aktien under vilket Vodafones börsvärde minskat med 28 procent.

Källa: TT

Nyhetsbrev