Ryskt kärnvapenhot i rymden oroar USA
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Ryskt kärnvapenhot i rymden oroar USA

Ryskt kärnvapenhot i rymden oroar USA

Ordföranden för det amerikanska representanthusets underrättelseutskott, Mike Turner, larmar om ett potentiellt nationellt säkerhetshot kopplat till Ryssland. Hotet utgörs av landets önskan att placera kärnvapen i rymden, vilket skulle kunna destabilisera global säkerhet. Ryssland själv förnekar uppgifterna.

  • Nya underrättelseuppgifter tyder på att Ryssland vill placera kärnvapen i rymden.
  • Mike Turner, ordförande för det amerikanska representanthusets underrättelseutskott, varnar för ett allvarligt nationellt säkerhetshot mot USA.
  • Ryssland avfärdar påståendena och pekar på Vita huset som källa till falska anklagelser.

Det är med oro som Mike Turner, ordförande för det amerikanska representanthusets underrättelseutskott, varnar för ett allvarligt säkerhetshot mot USA. Enligt inkomna underrättelseuppgifter skulle Ryssland planera att placera kärnvapen i rymden.

Ryssland förnekar anklagelserna

Ryssland har förkastat påståendena helt och hävdar att dessa är grundade på falska anklagelser från Vita huset. "Detta är ännu ett knep från Vita huset", kommenterar Dmitrij Peskov, talesperson för Kreml, till den statliga nyhetsbyrån Tass.

Detta skriver SVT, rapporterar nyhetsbyrån Finwire.

Hotet mot satelliter istället för jorden

Det är inte jorden som är det tänkta målet för dessa kärnvapen, utan snarare satelliter i rymden. Detta kan ha en enorm inverkan på global kommunikation och navigeringssystem. "Det skulle inte handla om att släppa ett kärnvapen på jorden utan snarare om att eventuellt använda det mot satelliter", rapporterar ABC News.

Turner har uppmanat att ny information bör göras tillgänglig för lagstiftare att granska och för USA:s allierade att ta del av. Trots Rysslands förnekanden, betecknas hotet av flera källor som "mycket oroande och destabiliserande".

Nyhetsbrev