Ryssland vill anlita Musk – för att bygga världens längsta tunnel

Ett oväntat förslag om att bygga en tunnel mellan Ryssland och USA har nyligen presenterats. Projektet, som skulle koppla samman Alaska och Sibirien, pekas ut som ett potentiellt samarbete med Elon Musks bolag The Boring Company.
- Ryskt förslag om 112 kilometer lång tunnel mellan Ryssland och USA
- Projektet föreslås byggas av Elon Musks The Boring Company
- Kostnaden uppskattas till 8 miljarder dollar och tidsramen till 8 år
Enligt Dagens PS kommer idén från Kirill Dmitriev, Kremls särskilda sändebud och chef för den ryska investeringsfonden RDIF. Han menar att den nya tunneln skulle kunna finansieras tillsammans med internationella partners och bygga vidare på erfarenheterna från Rysslands bro till Kina.
Planer på tunnel mellan Alaska och Sibirien
Förslaget innebär en tunnel under havet som skulle förbinda Alaska och Ryssland. Med en längd på omkring 112 kilometer skulle det bli en av världens längsta undervattenstunnlar.
Dmitriev uppskattar byggkostnaden till cirka 8 miljarder dollar. Byggtiden beräknas bli åtta år om projektet drivs av The Boring Company, Elon Musks tunnelbolag.
Han preciserade inte om planerna diskuterats med ryska eller amerikanska myndigheter, om Elon Musk eller The Boring Company kontaktats, eller hur sanktioner skulle påverka projektet.
Dagens PS.
Moscow Times rapporterar att finansieringen kan bygga på samarbete mellan RDIF och internationella investerare. Tanken på att förbinda länderna med en tunnel har tidigare funnits, bland annat i ett förslag från president John F. Kennedy på 1960-talet om en ”världsfredsbro”.
Tekniska och politiska utmaningar kvarstår
Även om förslaget är ambitiöst finns det stora utmaningar. Relationen mellan USA och Ryssland är ansträngd, särskilt efter nya amerikanska sanktioner och avbrutna toppmöten.
Elon Musk och hans bolag har hittills inte kommenterat förslaget. Tidigare projekt, som Las Vegas Convention Center Loop, är betydligt mindre i omfattning än det som nu diskuteras.



