SBAB:s prognos: Tre raka räntehöjningar väntar

SBAB:s prognos: Tre raka räntehöjningar väntar
SBAB: Riksbanken höjer räntan på tre möten i rad. Bild: Janerik Henriksson/TT

Högre inflation kommer att pressa Riksbanken till att höja styrräntan på alla tre kommande räntemöten – från dagens 1,75 procent till 2,50 procent i februari, enligt en ny prognos från den statliga banken SBAB.

”Vi har, en för inflationen, giftig cocktail med flera negativa omvärldsfaktorer och där vi inte heller ser några som helst hoppfulla tecken”, säger SBAB:s chefsekonom Robert Boije i ett pressmeddelande.

Om bolåneräntorna hänger med uppåt med 0,75 procentenheter skulle kostnaden för ett bolån på två miljoner öka med 15 000 kronor per år – om man bortser från ränteavdragets effekter.

Enligt Boije bör bolånetagare räkna med räntor på cirka 3,5–4,0 procent, men det kan bli ännu högre tillägger han.

”Omvärldsutvecklingen och därmed även prognosen är osäker”, säger Boije.

Bästa bolåneräntan oktober – Så sänker du din boränta 2026
Jämför aktuella bolåneräntor och lär dig knepen för att sänka din räntekostnad. Se snitträntor och tips för att hitta den billigaste bolåneräntan 2026.

Diskutera artikeln

Laddar kommentarer…