Skärpt kontroll av jobbsökande får arbetslösa i arbete snabbare

En tuffare granskning av de arbetslösas jobbsökande leder till att de snabbare får jobb, visar en studie.
En striktare granskning av de arbetssökandes aktivitetsrapporter leder till att de söker fler jobb. Resultatet blir att de snabbare kommer i arbete och att de får bättre jobb, i alla fall mätt i inkomst, enligt en studie från Institutet för arbetsmarknads- och utbildningspolitisk utvärdering (Ifau).
”Striktare kontroll får arbetssökande att söka fler jobb, men det verkar ta olika lång tid innan det leder till arbete”, säger Johan Vikström, en av rapportförfattarna, i en skriftlig kommentar.
En arbetslös måste söka ett visst antal jobb varje månad för att inte riskera att bli av med delar av a-kassan.
Studien bygger på registeruppgifter från Arbetsförmedlingen och SCB och omfattar över 100 000 arbetssökande under perioden 2014–2017.




Laddar kommentarer…