Sommarjobbare sökes – kan få tiotusentals kronor i bonus

Flera svenska kommuner erbjuder nu betydande bonusar för att attrahera sommarvikarier till vården. Piteå kommun toppar listan med en bonus på 20 000 kronor. Detta initiativ är ett sätt att bemöta den ökande svårigheten att rekrytera vårdpersonal under sommaren.
- Piteå erbjuder den högsta bonusen med 20 000 kronor.
- Flera kommuner ger bonusar för att säkra sommarbemanningen.
- Fackförbundet Kommunal efterlyser bättre arbetsvillkor långsiktigt.
Enligt Aftonbladet har flera kommuner runt om i Sverige börjat erbjuda sommarvikarier inom vården ekonomiska incitament för att täcka upp under semesterperioden.
Totalt har 212 av landets 290 kommuner svarat på en enkät, där 45 av dem uppger att de erbjuder bonusar av olika slag. Majoriteten av kommunerna har dock valt att inte införa några sådana system.
Piteå erbjuder mest
I Piteå har man infört en bonus på upp till 20 000 kronor för sommarvikarier. Enligt socialtjänstens utvecklingsledare, Annika Risberg, är behovet av personal akut eftersom det är svårt att fylla alla positioner under sommarmånaderna.
Kommunen har även planer på att erbjuda gratis resa och boende för att attrahera sökande från södra Sverige.
Jag tänker att vi behöver alla personer vi kan få som är lämpliga att jobba inom vård och omsorg.
Annika Risberg, socialtjänstens utvecklingsledare.
Sofia Stenman, chef för bemanningsenheten i Piteå, rapporterar att kommunen fått ansökningar från hela Sverige och även från utlandet, men fortfarande finns behov av ytterligare cirka 170 sommarvikarier.
Bonusar i hela landet
Det är inte bara kommuner i norra Sverige som erbjuder bonusar. Jönköping och Hjo är exempel på kommuner som också lockar med ekonomiska incitament för att säkra sin sommarbemanning. Jönköping erbjuder en grundbonus som kan uppgå till 13 000 kronor, medan Hjo erbjuder en bonus på upp till 14 000 kronor.
Fackförbundets synpunkter
Fackförbundet Kommunal ser både fördelar och nackdelar med sommarbonusar. Å ena sidan är det viktigt att säkerställa att ordinarie personal får en välförtjänt ledighet, men å andra sidan menar de att det behövs långsiktiga åtgärder för att förbättra arbetsvillkoren inom vård och omsorg.
Enligt Mari Huupponen, utredare på Kommunal, är det avgörande att vikarier får en ordentlig introduktion för att känna sig trygga och kunna utföra arbetet på ett bra sätt. Det är även viktigt att introducera facket åt sommarjobbarna, vilka de kan höra av sig till om behovet uppstår.
Det är många ungdomar som kanske jobbar sin första sommar inom vård och omsorg. Då är det viktigt att även känna till att facket finns även för sommarjobbare.