Staten sänker bensinskatten – nytt miljardpaket mot energikrisen presenterat

Regeringen lägger fram ett krispaket på 17,5 miljarder kronor på grund av den globala energikrisen. Bland annat föreslås sänkt skatt på bensin och diesel från 1 juli.
Regeringen lägger fram en extra ändringsbudget på 17,5 miljarder kronor. Tanken är att krispaketet ska klubbas av riksdagen innan riksdagens sommaruppehåll.
– Anledningen till att vi gör detta är ju självklart att kriget i Iran påverkar Sveriges och svenskarnas ekonomi. Det är ju också den värsta globala energikrisen vi sett, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).
– Även om kriget tar slut i morgon så får det ekonomiska konsekvenser under lång tid.
Enligt finansministern handlar krispaketet om att hålla hushåll och drabbade branscher så skadefria som möjligt i krisen.
Sänkt skatt
En av åtgärderna i krispaketet är att sänka skatten på bensin och diesel ytterligare i fem månader, från första juli till sista november. Regeringen räknar med att det sänker priset med tre kronor litern jämfört med vad priset annars skulle vara.
– Det ger betydande effekter för hushåll och människor som behöver bilen för att ta sig till jobbet, säger SD:s Martin Kinnunen.
Åtgärden kostar statskassan 7,7 miljarder kronor. EU-kommissionen har godkänt sänkningen, men även ministerrådet måste säga ja, vilket väntas ske inom kort.
En miljard läggs även på att ”toppa” upp det elstöd som börjas betala ut i juni för januari och februari. Miljarden innebär dock inte mer pengar till hushållen, utan handlar om att stödet blivit dyrare än tidigare beräknat.
De presenterade åtgärderna uppgår tillsammans till 8,7 miljarder kronor. Hur resten av de 17,5 miljarderna i används presenteras senare.
I krispaketet ingår även ett stöd till billigare kollektivtrafik, enligt Liberalernas ledare Simona Mohamsson.
– Det kommer att vara en rejäl rabatt som kommer att märkas i människors plånböcker, säger hon
Stöd till flyget?
Även stöd till bönder och till flyget kan bli aktuellt. Alla åtgärder i krispaketet är tillfälliga.
Förutom att stötta hushåll och drabbade branscher tillfälligt, så är krispaketet, enligt finansministern, viktigt för att hushållens oro för utvecklingen leder till minskad konsumtion som gör att lågkonjunkturen blir än mer utdragen.
TT: Är det rätt att satsa så mycket pengar, när man måste lånefinansiera åtgärderna?
– Att göra insatser nu, riktade särskilda stödåtgärder till de som drabbas som mest och att ge hushållen en viss krockkudde, ja det är rätt, säger Svantesson.
– Vi har en helt unik position när det gäller våra statsfinanser.



