Stockholm säger nej till Teslas självkörande bilar
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Stockholm säger nej till Teslas självkörande bilar

Stockholm säger nej till Teslas självkörande bilar

Stockholm stad har avslagit Teslas ansökan om att testa deras självkörande mjukvara i staden. Beslutet påverkas av pågående innovationstester och riskbedömningar. Samtidigt expanderar Tesla självkörande tjänster i Europa.

  • Stockholm avslog Teslas ansökan om test av självkörande bilar.
  • Beslutet grundas på risker och pågående innovationstester.
  • Tesla expanderar sina tester i andra europeiska städer.

Stockholm stad har meddelat Tesla sitt beslut att inte tillåta tester av företagets självkörande mjukvara, FSD Beta, inom stadens gränser. Enligt ett brev från staden till Tesla, som Allt om Elbil tagit del av, är beslutet grundat på att staden redan har flera innovationstester igång.

Vår ambition är att aktivt delta i och dra lärdom av den fortsatta utvecklingen inom automatiseringsområdet. Mot bakgrund av detta, i kombination med att det aktuella testet är det första i sitt slag, medför vissa risker för både infrastruktur och tredje man samt är planerat att genomföras i hela staden, bedömer Stockholms stad att det i dagsläget inte är möjligt att tillstyrka genomförandet av testet, skriver staden i brevet.

Stockholm stad

Risker och pågående projekt

Stockholm stad har uttryckt oro över riskerna med det planerade testet och anser att det kan påverka både infrastruktur och allmänhet. Dessutom är stadens resurser redan upptagna med andra pågående innovationstester.

Teslas europeiska expansion

Trots Stockholms avslag fortsätter Tesla sina tester i andra europeiska städer som Amsterdam, Paris och Rom. Företaget planerar även att lansera sina första Robotaxis i Austin, Texas, med ambitionen att så småningom expandera tjänsten till andra delar av Europa.

Som Börskollen tidigare rapporterat är Teslas plan att lansera den nya robotaxi-tjänst i Austin, Texas, den 22 juni. Lanseringen kommer att ske i liten skala med mellan 10 och 20 exemplar av Model Y utrustade med en ny version av Teslas självkörande teknik, FSD, som är obevakad. Fordonen kommer att övervakas på distans och endast tillåtas köra inom ett avgränsat område.

Nyhetsbrev