Sugen på elbil? Nu väntas prisras på begagnade modeller enligt experten
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Sugen på elbil? Nu väntas prisras på begagnade modeller enligt experten

Sugen på elbil? Nu väntas prisras på begagnade modeller enligt experten

Marknaden för begagnade elbilar expanderar snabbt, vilket bidrar till en ökad prispress. Enligt experter kan det leda till att fler elbilar blir tillgängliga för vanliga konsumenter. Utvecklingen påverkas även av konkurrens från asiatiska märken och nya miljökrav.

  • Utbudet av begagnade elbilar har ökat med 73 procent i år.
  • Prispress förväntas på grund av ökat utbud och låg efterfrågan.
  • Några elbilsmodeller har sjunkit betydligt i pris, särskilt dyrare modeller.

Enligt Aftonbladet ökar volymerna av begagnade elbilar på marknaden betydligt, med en ökning på 73 procent under årets första fem månader. Ökningen drivs främst av återvändande tjänstebilar och privatleasade modeller, enligt Thomas Bergman, försäljningschef på Vroom.

Prispress och framtidsutsikter

Ekonomen Claes Hemberg förutspår att den ökade tillgången, tillsammans med svag efterfrågan, kommer att leda till en prispress. Svenskarna fortsätter att vara försiktiga med stora inköp och lågkonjunkturen förväntas hålla i sig.

För att möta nya koldioxidskatter behöver tillverkare öka andelen elbilar i sin försäljning, vilket kan ytterligare öka utbudet och pressa priserna nedåt. Asiatiska märken förväntas ta en större marknadsandel i Europa och Sverige, vilket ökar konkurrensen.

De har kommit ner i nivåer som närmar sig fossildrivna bilar. Det är en trend som är viktig då många varit osäkra på elbilars andrahandsvärde. Men nu ser vi att priserna blir allt mer stabila, vilket ger en trygghet för konsumenterna. Elbilar har varit en form av lyxvara men det håller på att förändras.

Daniel Odsberg, försäljningschef på Kvdbil.

Modeller i fokus

Vissa elbilsmodeller har sett betydande prisnedgångar, särskilt de dyrare alternativen. Enligt Kvdbil har Audi e-tron minskat i värde till 72 procent av vad den var värd för ett år sedan. Volkswagen ID.4 och Nissan Leaf har också tappat i värde, men mindre dramatiskt.

  1. Audi e-tron: -28 procent.
  2. Volkswagen ID.4: -16 procent.
  3. Nissan Leaf: -9 procent.

Samtidigt har vissa modeller blivit allt mer eftertraktade. Till exempel har Kia Niro och MG ZS sett en betydande ökning i antalet sålda objekt jämfört med förra året.

Här är de mest eftertraktade begagnatbilarna:

Modell Sålda objekt 2025 (jan-maj) Sålda objekt 2024 (jan-maj) Ökning i procent
Kia Niro 2 360 1 023 131
Volkswagen ID.4 1 397 540 159
Nissan Leaf 1 082 803 35
MG ZS 966 170 468
Polestar 2 952 471 102

Källa: Vroom/Aftonbladet.

Nyhetsbrev