Svenskt e-handelsbolag tar sikte på Europa – ”vi har fått mersmak”
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Svenskt e-handelsbolag tar sikte på Europa – ”vi har fått mersmak”

Svenskt e-handelsbolag tar sikte på Europa – ”vi har fått mersmak”

E-handelsföretaget Bubbleroom har nyligen tagit klivet in på den europeiska marknaden, med nya lanseringar i Nederländerna, Belgien och Tyskland. Samtidigt satsar företaget på att öka andelen egna varumärken.

  • Bubbleroom har lanserats i tre europeiska länder under maj och juni.
  • Företaget siktar på att öka andelen egna varumärken till 75%.
  • Fokus på att minska inköpsrisk genom att köpa mer från Europa.

Bubbleroom, ett svenskt modeföretag inom e-handel, har nyligen utökat sin närvaro i Europa. Under maj och juni öppnade företaget för försäljning i Nederländerna, Belgien och Tyskland. Enligt Finwire handlar den första tiden om att säkerställa rätt sortiment och effektiv marknadsföring. VD Magnus Månsson uttrycker sin tillfredsställelse med responsen och betonar teamets framgångsrika arbete.

Ökad satsning på egna varumärken

Bubbleroom har också fokuserat på att öka andelen av sin försäljning som består av egna varumärken. I den senaste rapporten uppgick andelen till 72 procent, med målsättning att snart nå 75 procent och på sikt 80-85 procent. Detta är en del av företagets strategi för att stärka sin position på marknaden.

Vi har fått en mersmak och tittar på fler marknader ute i Europa, uppger Bubbleroom-chefen vidare.

Magnus Månsson, VD Bubbleroom

Strategi för inköp och kundkontakter

Företaget har också tagit beslut om att öka andelen inköp från Europa och närmarknaden. Målet är att dessa inköp ska utgöra 20 procent av det totala sortimentet. Detta steg ses som en riskminimering, då företaget historiskt har förlitat sig mycket på inköp från Asien, särskilt Kina.

Bubbleroom har också fått positiv respons på sin pop-up-butik i Stockholm och överväger nu att öppna fler fysiska butiker. Det är dock inte klart om det blir permanenta butiker eller fler pop-up-lösningar. Företaget ser värdet i att möta kunderna fysiskt och undersöker olika möjligheter.

Bubbleroom grundades 2015 med huvudkontor i Borås och erbjuder ett brett sortiment av kläder och accessoarer. Även om Sverige är deras största marknad, är företaget verksamt över hela Norden.

Nyhetsbrev