Trendbrott: Småsparare säljer i stället för att köpa dippen

I flera år har småsparare i USA köpt varje gång börsen dippar. I måndags noterades dock nettoförsäljning av aktier för första gången sedan november 2023 – till ett värde av 20,6 miljarder dollar.
Gruppen har under de senaste tre åren fungerat som en stabiliserande kraft på aktiemarknaden, och rekordåret 2024 förstärktes den bilden ytterligare.
Inflödena det året var nästan dubbelt så höga som femårsgenomsnittet och översteg 2021 års dåvarande rekord med 17 procent.
Riskaptiten faller sedan februari
Bakom vändningen syns ett mönster som vuxit fram under mars. S&P 500 har tappat nästan 5 procent under månaden, och småspararnas engagemang har fallit i takt med det. Det rapporterar Bloomberg.
Trenden sedan början av mars har varit ett gradvis minskande deltagande från småsparare.
Ruta Prieskienyte, makrostrateg på Vanda Research
Citadel Securities riskaptitmått för småsparare har fallit kraftigt sedan toppnivåerna i februari, vilket pekar på en tydlig förskjutning i hur gruppen värderar risk just nu.
Tisdagens köp vänder inte trenden
Dagen efter nettoförsäljningen köpte småsparare aktier för cirka 262,3 miljoner dollar, enligt Bloomberg.
Utan småspararnas återkommande dippköp förlorar marknaden en av sina mest pålitliga buffertar mot kursfall.


