Trump varnar Walmart för att höja priserna
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Trump varnar Walmart för att höja priserna

Trump varnar Walmart för att höja priserna

USA:s president Donald Trump säger att Walmart borde "sluta försöka skylla på tullarna" sedan detaljhandelskedjan meddelat att priserna på en del varor kommer att höjas.

Trump säger på Truth Social att Walmart "tjänade miljarder dollar förra året, mycket mer än förväntat" och att bolaget borde acceptera följderna av tullarna och inte debitera sina kunder. "Jag kommer att ha koll på er och det kommer också era kunder", skriver han vidare.

Walmarts vd Douglas McMillon sade i torsdags att prishöjningarna är ett resultat av de höga tullarna, särskilt när det gäller kinesiska varor, och att "givet omfattningen av tullarna, även på de nu reducerade nivåerna, så klarar vi inte att hantera det högre kostnadstrycket".

Enligt ekonomer som CNN pratat med kommer tullarna som Trump infört framför allt att drabba låg- och medelinkomsttagare, vilka historiskt varit Walmarts främsta kundkrets.

Källa: TT

Nyhetsbrev