Nyhet

Trumps Iran-hot och inflation pressar Wall Street vid handelsstart

Trumps Iran-hot och inflation pressar Wall Street vid handelsstart
Wall Street sjunker efter Trump-hot. Bild: Richard Drew/AP/TT

Börserna i New York inleder handeln i rött i kölvattnet av president Trumps hot mot Iran och stigande inflation.

Efter en kvarts handel har Dow Jones industriindex tappat 0,4 procent medan breda S&P 500-index och tekniktunga Nasdaqs kompositindex backar 0,2 procent vardera.

Tidigare på onsdagen hotade Donald Trump med att Iran ”får betala priset” för att ha tagit för lång tid på sig att komma med ett svar i fredsförhandlingarna.

Investerarna väger sannolikt även in den färska statistiken som visar att USA:s inflation steg till 4,2 procent i maj, vilket var i linje med analytikernas förväntningar.

Inflationssiffran, som visar konsumentprisernas ökning jämfört med för ett år sedan, kan jämföras med 3,8 procent i april.