Handelsmöte USA–Kina får en andra dag

Första dagens möte i London mellan handelsdelegationer från USA och Kina – världens två största ekonomier – har avslutats och återupptas på tisdagen. President Donald Trump hoppas på ett genombrott, men bedömare varnar för att de inte...
Londonsamtalen med fokus på handelsrestriktioner mellan delegationerna från Peking och Washington drog igång som planerat på måndagseftermiddagen.
Efter ungefär sex timmars samtal utan att några nyheter läckt ut till omvärlden avslutades mötet för att återupptas på tisdagen, säger en amerikanska källa till nyhetsbyrån Bloomberg.
USA:s president Donald Trump uttalade sig i Vita huset på måndagen och sade att han ”bara får goda rapporter”, men tillade också att samtalen inte är enkla.
Kevin Hassett, ekonomisk rådgivare i Vita huset, signalerade precis innan mötet inleddes, att Trumpregeringen kan tänka sig att lätta på restriktioner som bromsar teknikexport till Kina om motparten slutar begränsa exporten av sällsynta jordartsmetaller till USA.
Strypta handelsflöden
Mötet i London följer på ett samtal mellan ledarna Donald Trump och Xi Jinping förra veckan – ett försök att få igång de handelsförhandlingar som gått i baklås efter uppgörelsen i Genève i maj om att tillfälligt sänka de skyhöga tullarna mellan länderna i 90 dagar.
I fokus är det strypta handelsflödet av avancerad USA-teknik till Kina och viktiga kinesiska råvaror till USA, rapporterar Bloomberg.
Det handlar bland annat om Kinas export av sällsynta jordartsmetaller, viktiga råvaror till bland annat elbilar och försvarsutrustning i USA. Men även om USA:s exportrestriktioner för avancerad teknisk utrustning till Kina, som AI-chip och flygmotorer.
Stämningen mellan länderna har även påverkats negativt av nya visumregler för kinesiska studenter i USA.
”Ingen lågt hängande frukt”
Inför Londonmötet har länderna anklagat varandra för att ha brutit mot uppgörelsen om tullpaus i maj. Men Donald Trump har i helgen försökt ingjuta förhoppningar om att frågorna går att lösa.
Trump har beskrivit förhandlingarna med Kina som “väldigt långt gångna”. Han beskrev också förra veckans telefonsamtal med Xi Jinping som “väldigt bra”, enligt Bloomberg.
Men förväntningarna bland bedömare på Londonmötet är låga, då frågorna som länderna ska hantera är komplexa.
“Denna gång finns ingen lågt hängande frukt”, skriver Bloombergs analytiker Adam Farrar och Michael Deng i en kommentar inför mötet.
Fakta: Londonmötet i korthet
Londonmötet mellan handelsdelegationerna från USA och Kina äger rum efter ett telefonsamtal mellan USA:s president Donald Trump och Kinas ledare Xi Jinping förra veckan.
Det äger rum inom ramen för den förhandlingsfrist med pausade tullar som länderna gjorde upp om på ett möte i Genève i maj. Tullpausen – där de extrema tullarna på över 100 procent på varor från det andra landet – löper ut i augusti.
USA:s finansminister Scott Bessent leder Trumpregeringen på Londonmötet. Han har med sig handelsminister Howard Lutnick och USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer.
Kinas delegation i London leds av vice premiärminister He Lifeng, som står Xi Jinping nära.
Källa: Bloomberg
Källa: TT