Uppgifter: Tiktok pausar lansering i Europa

Tiktok skjuter upp lanseringen av sin kommande e-handelsplattform på flera av de större marknaderna i Europa.
Tiktok skjuter upp lanseringen av sin kommande e-handelsplattform på flera av de större marknaderna i Europa.
Enligt källor till nyhetsbyrån Bloomberg pausar man den kommande lanseringen, som skulle skett i juli, i länder som Spanien, Tyskland, Italien, Frankrike och Irland.
Huruvida planerna enbart skjutits på framtiden eller lagts på is är oklart.
En talesperson för Tiktok vill inte kommentera uppgifterna närmare:
– Vi har fått positiva signaler om Tiktok Shop och vi är glada över att fortsätt experimentera med den här nya handelsmöjligheten, säger talespersonen till Bloomberg.
I stället för Europa ska bolaget lägga mer fokus på USA. Sociala medier-plattformen stämde nyligen den amerikanska staten i ett försök att stoppa den lag som kan förbjuda appen i USA.
Källa: TT