USA: 10-procentig tull består på obestämd tid
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

USA: 10-procentig tull består på obestämd tid

USA: 10-procentig tull består på obestämd tid

USA:s handelsminister Howard Lutnick har meddelat att en 10-procentig tull på importerade varor kommer att förbli oförändrad på obestämd tid. Uttalandet har skapat reaktioner i marknaden och bland konsumenter.

  • 10-procentig grundtull på importerade varor förblir oförändrad.
  • Minister Lutnick hävdar att företagen och länderna får stå för kostnaden.
  • Företag försöker överföra kostnader till konsumenter.

Enligt CNBC har USA:s handelsminister Howard Lutnick förklarat att den befintliga 10-procentiga tullavgiften på importerade varor kommer att bestå. Uttalandet gjordes under ett framträdande i CNN:s State of the Union och bekräftar tidigare besked från president Donald Trump.

Effekter på konsumenter och företag

Lutnick avfärdar att tullarna skulle innebära högre kostnader för amerikanska konsumenter. Istället hävdar han att det är företagen och de länder som exporterar till USA som kommer att påverkas av avgiften.

Företagens jobb är att försöka sälja till den amerikanska konsumenten, och inhemskt producerade produkter kommer inte att ha den tariffen, så utlänningarna kommer till slut att behöva konkurrera. Howard Lutnick

Marknadsreaktioner och företagsstrategier

Trots Lutnicks kommentarer visar ny data att företag redan försöker överföra de ökade kostnaderna till konsumenterna. Detta har väckt oro över potentiella prisökningar på importvaror i USA.

Medan vissa företag letar efter sätt att minska sina kostnader eller omstrukturera sina leveranskedjor, kan andra tvingas höja priserna för att kompensera för tullavgifterna.

Nyhetsbrev