Trump vill ersätta Kanada – USA kan börja importera gödsel från Belarus

Trump vill ersätta Kanada – USA kan börja importera gödsel från Belarus
Trump: Massiv gödselaffär med Belarus på gång. Bild: Charlie Riedel/AP/TT

USA vill importera pottaska, en viktig insatsvara i gödselmedel, från Belarus i stället för Kanada, skriver Donald Trump.

”USA arbetar på en massiv affär om att köpa pottaska från Belarus. Priserna hade varit klart lägre än vad vi i dagsläget betalar Kanada. Väldigt goda nyheter för våra jordbrukare och ranchägare”, skriver presidenten på Truth Social.

USA importerar i dag majoriteten av sin pottaska – som är ett gammalt namn på kaliumkarbonat – från Kanada, men grannländerna är för närvarande indragna i ett handelskrig.

Belarus är en stor producent av varan, men belades 2021 med sanktioner vilket stoppade export till USA fram till 2025, då amerikanska sanktioner lyftes i utbyte mot att Aleksandr Lukasjenkos regim släppte politiska fångar.

Rättad: I en tidigare version beskrevs pottaska på ett felaktigt sätt.


Diskutera artikeln

Laddar kommentarer…