"Uteblivet vårväder" dämpar klädförsäljningen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

"Uteblivet vårväder" dämpar klädförsäljningen

"Uteblivet vårväder" dämpar klädförsäljningen

Mars blev en trögare månad för klädhandeln än väntat, enligt Svensk Handels Stilindex. Försäljningen ökade med 0,6 procent jämfört med motsvarande månad förra året. Svensk Handel kopplar resultatet till tunna plånböcker och uteblivet vårväder.

Mars blev en trögare månad för klädhandeln än väntat, enligt Svensk Handels Stilindex. Försäljningen ökade med 0,6 procent jämfört med motsvarande månad förra året.

Svensk Handel kopplar resultatet till tunna plånböcker och uteblivet vårväder.

"Klädhandeln hade räknat med ett starkare marsresultat, givet den starka inledningen på året. Men läget är fortsatt tufft för många, samtidigt som väder och vind är otroligt viktiga faktorer för försäljningen" säger Sofia Larsen, vd på organisationen, i ett pressmeddelande.

I skohandeln syntes däremot en större uppgång, där ökade försäljningen med 17,9 procent jämfört med i fjol.

Källa: TT

Nyhetsbrev