Vinstlyft väntar europeiska fordonstillverkare efter nya handelsavtalet
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Vinstlyft väntar europeiska fordonstillverkare efter nya handelsavtalet

Vinstlyft väntar europeiska fordonstillverkare efter nya handelsavtalet

Det nya handelsavtalet mellan EU och USA ger europeiska biltillverkare ett betydande ekonomiskt uppsving. Sänkta importtullar innebär miljarder i ökad vinst för bolag som BMW och Mercedes-Benz. Trots lättnaden finns dock fortsatt utmaningar.

  • Europeiska biltillverkare förväntas vinna 4 miljarder euro i vinst.
  • Importtullar sänks från 27,5 procent till 15 procent.
  • BMW och Mercedes får tullundantag för 185 000 fordon årligen.

Enligt Finwire innebär det nya handelsavtalet mellan EU och USA att europeiska biltillverkare som BMW, Mercedes-Benz, Porsche och Volvo Cars kan förvänta sig en sammanlagd vinstökning på cirka 4 miljarder euro. Avtalet medför att importtullarna på bilar från EU till USA sänks från 27,5 procent till 15 procent.

Betydande ekonomiskt uppsving

BMW och Mercedes-Benz gynnas särskilt av avtalet genom tullundantag för cirka 185 000 fordon som exporteras årligen från deras amerikanska fabriker. Detta har lett till en positiv utveckling för europeiska bilaktier under måndagen.

Även om den nya tullen fortfarande är betydligt högre än den tidigare nivån på 2,5 procent, ses avtalet som en lättnad efter månader av osäkerhet.

Bloomberg Intelligence

Fortsatta utmaningar för exportkonkurrenskraften

Trots att avtalet ses som en lättnad, varnar den tyska branschorganisationen VCI för att de fortsatt höga tullarna påverkar Europas exportkonkurrenskraft negativt. Det nya avtalet innebär en betydande förbättring, men det återstår att se hur det kommer att påverka den långsiktiga konkurrenskraften för europeiska biltillverkare.

Så väntas avtalet påverka svenska bilhandeln

Den svenska bilhandeln väntas dock förbli opåverkad.
”Uppgörelsen om tullar mellan EU och USA bedöms inte påverka de svenska registreringarna i någon större utsträckning”, säger Mattias Bergman, vd för branschorganisationen Mobility Sweden till Finwire.

Det nya avtalet ger dock en viss grad av stabilitet för den europeiska fordonsindustrin. Enligt Mattias Bergman är det positivt att EU lyckats undvika ett potentiellt handelskrig.

Nyhetsbrev