Ytterligare en utredning inleds mot Tesla
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Ytterligare en utredning inleds mot Tesla

Ytterligare en utredning inleds mot Tesla

Den amerikanska trafiksäkerhetsmyndigheten NHTSA har inlett ytterligare en utredning mot Tesla. Denna gången är det bilarnas självkörningsfunktion som utreds.

I utredningen ska NHTSA titta på totalt 58 fall där bilarna kört mot rött eller på fel sida av vägen. Vid flera tillfällen har bilarna till och med kraschat in i andra fordon och orsakat skador.

2,9 miljoner bilar omfattas av den nya utredningen.

Tesla har i tidigare rättsprocesser hävdat att de upprepade gånger påmint förarna om att funktionen inte innebär att fordonen kan köra helt själva och att personen bakom ratten måste vara ständigt redo att ingripa.

I september i år inledde trafiksäkerhetsmyndigheten en annan utredning av 174 000 Tesla-bilar. Då gällande trasiga elektroniska dörrhandtag.

Källa: TT

Nyhetsbrev