Zlatans tidigare klubb tas över av riskkapitalist: "fokus är finansiell stabilitet"
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Nyheter Börskollen Börs & Finans

Zlatans tidigare klubb tas över av riskkapitalist: "fokus är finansiell stabilitet"

Zlatans

Den amerikanska kapitalförvaltaren Oaktree Capital Management har officiellt tagit över den italienska fotbollsklubben Inter. Detta sker efter att klubbens tidigare ägare inte kunde återbetala ett lån på 395 miljoner euro.

  • Oaktree övertar Inter på grund av ett obetalt lån på 395 miljoner euro.
  • Inter har nyligen vunnit Serie A och har 20 ligatitlar totalt.
  • Oaktree är kända i Sverige för ett tidigare partnerskap med Serneke.

Förfallet lån

Oaktree Capital Management har tagit över Inter efter att klubbens ägare misslyckats med att återbetala ett treårigt lån som förföll den 21 maj. Lånet, som uppgick till cirka 395 miljoner euro, beviljades i maj 2021. Enligt ett pressmeddelande är Oaktree nu ansvariga för klubbens framtida drift och utveckling, skriver Dagens Industri.

Oaktrees ambitioner

Oaktree är fast beslutna att säkra Inters långsiktiga framgångar. "Vi är engagerade i Nerazzurris långsiktiga framgångar och anser att våra ambitioner för klubben överensstämmer med de passionerade fansens i Italien och runt om i världen. Vårt initiala fokus är operativ och finansiell stabilitet", säger Oaktree i pressmeddelandet.

Inter och deras framgångar

Inter, som nyligen vann Serie A, har nu totalt 20 ligatitlar och är den näst mest framgångsrika klubben i Italien efter Juventus. Denna framgång har satt ytterligare press på klubbens ekonomiska situation, vilket nu hanteras av Oaktree, rapporterar Dagens Industri.

För våra svenska läsare är Oaktree Capital Management kanske mest kända för sitt tidigare partnerskap med Serneke under byggnationen av Karlatornet i Göteborg.

Börskollens app – Högt betyg ⭐⭐⭐⭐⭐ och 250.000 nedladdningar

Ladda hem

Vårt nyhetsbrev – Utvalda börsnyheter och heta investeringscase varje vecka

Prenumerera

Läses av andra just nu

Innehåller annonslänkar. Investeringar innebär risk (se här)

Tips: 50% rabatt hos fondroboten Opti

Dags att komma igång med sparande? Fondroboten Opti erbjuder en populär spartjänst som är perfekt för regelbundet månadssparande. Just nu får nya kunder som använder Börskollens unika kampanjkod BORSKOLLEN50 automatiskt 50 % rabatt på Optis avgift i 3 månader!

STÄNG X
Populär sparapp – över 500 000 nedladdningar
Många och höga externa omdömen
Högst grad av diversifiering
Perfekt för regelbundet månadssparande
KOM IGÅNG

Nya kunder som använder Börskollens unika kampanjkod BORSKOLLEN50 får automatiskt 50 procent rabatt på Optis avgift i 3 månader

Populära ekonominyheter

Mer från Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt