Aller har förhandlat klart med facket - 50 personer får gå i Malmö

Mediehuset Aller, som är stora inom tidskrifter, kommer att dra ned sin personalstyrka med 50 personer i Malmö.
”Majoriteten av mina kollegor och medlemmar går ut härifrån på fredag och kommer inte tillbaka”, säger Lisa Södergren, klubbordförande på Aller Media i Malmö, till Dagens Media.
Förhandlingarna om en neddragning inleddes i slutet av augusti. Aller Medias koncernledning har beslutat om att flytta hela den redaktionella verksamheten för familjetidningssegmentet till Stockholm. I samband med det beslutet uppgav mediehuset att totalt 60 personer skulle beröras. Genom att flytta detta samlas allt under ett tak i Stockholm.
https://www.dagensmedia.se/medier/tidskrifter/forhandlingarna-pa-aller-klara-50-personer-tvingas-lamna-redaktionen-i-malmo/

