Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Analyst

Analyst Group inleder bevakning på Blick Global med motiverat värde 6,50 kronor

Analyst Group inleder bevakning på adtech-bolaget Blick Global och landar i ett motiverat värde om 6,50 kronor per aktie i ett basscenario. Det framgår av en uppdragsanalys.

Analyshuset baserar sitt motiverade värde på en estimerad omsättning på 35 miljoner kronor i år, exklusive potentiella förvärv, och en ev/sales-multipel på 2,0x.

"Starkt momentum efter Fotbolls-VM 2022 inom Digital Marknadsföring kombinerat med förväntade intäktssynergier mellan Wiget och Brand Legends, samt ytterligare förvärv, förväntas resultera i en lönsam tillväxt för koncernen", noterar Analyst Group.

Igår stängde aktien på 5,34 kronor.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Blick Global

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Blick Global

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt