Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Ant

Ant Groups börsnoteringsplaner fortfarande på is

Ant Groups börsnoteringsplaner ligger fortfarande på is, skriver The Information.

Under 2020 avbröts Ant Groups börsnoteringsplaner av kinesiska tillsynsmyndigheter. Frågan man ställde sig då var hur länge det skulle dröja innan planerna kunde tas i bruk igen.

Svaret är fortfarande oklart. Enligt bankirer som talat med bolaget om en möjlig notering på Hongkongbörsen under andra halvan av 2022 eller början av 2023 säger att en börsnotering inte övervägs nu i ljuset av Pekings fortsatta tillslag mot tekniksektorn.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt