Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Atlas

Atlas Copcos rival Pfeiffer Vacuum Technology höjer utdelningen rejält

Tyska Pfeiffer Vacuum Tech ökade orderingången, vinsten och omsättningen under 2021. Bolaget höjer nu utdelningen rejält.

Omsättningen steg 24,7 procent till 771,4 miljoner euro (618,7).

Rörelseresultatet blev 93,1 miljoner euro (45,3), med en rörelsemarginal på 12,1 procent (7,3).

Resultatet efter skatt blev 62 miljoner euro (31,6). Resultat per aktie hamnade på 6,28 euro (3,20).

Orderingången landade på 964,3 miljoner euro (631,3), en ökning med 52,7 procent mot föregående år.

I utdelning föreslås 4,08 euro per aktie (1,60).

Pfeiffer Vacuum Technology spår att omsättningen växer med mer än 5 procent under 2022. Rörelsemarginalen väntas bli högre än under 2021, då marginalen för 2021 påverkades av engångseffekter. Bolaget bedömer att marginalen blir cirka 14 procent.

Pfeiffer Vacuum Technology planerar för investeringar i produktion och produktivitet. Den primära risken som bolaget ser är leveranskedjan samt kriget i Ukraina. Verkstadsbolaget bedömer att det i dagsläget inte går att bedöma krigets effekt på varken den globala ekonomin eller det egna bolaget.

Pfeiffer Vacuum Technology, MEUR20212020Förändring
Orderingång964,3631,352,7%
Nettoomsättning771,4618,724,7%
Rörelseresultat93,145,3105,5%
Rörelsemarginal12,1%7,3%
Nettoresultat6231,696,2%
Resultat per aktie, EUR6,283,2096,3%
Utdelning per aktie, EUR4,081,60155,0%


http://media.finwire.com/media/FWM00715BD-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Pfeiffer Vacuum Technology

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Pfeiffer Vacuum Technology

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt