Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Atomico

Atomico har sålt av allt i Truecaller

Skype-grundaren Niklas Zennströms riskkapitalbolag Atomico har sålt sitt resterande innehav på 8,23 miljoner aktier i kommunikationsappen Truecaller. Det framgår av ett pressmeddelande.

Köpare av aktierna var nordiska och internationella institutionella investerare. Posten motsvarar cirka 2,2 procent av kapitalet i Truecaller.

"Atomico har framgångsrikt samarbetat med Truecaller under åtta år av snabb tillväxt. Som riskkapitalföretag vill Atomico återföra likviditet till sina partners efter Truecallers framgångsrika börsintroduktion, vilket gör det möjligt för ekosystemet att stödja nästa generation av grundare", heter det i pressmeddelandet.

Ansvariga för försäljningen av aktierna var Carnegie och JP Morgan.

Truecaller-aktien har halverats på börsen i år.

❤️ Gratis: Prenumerera på vårt nyhetsbrev med heta aktiecase och ladda ner vår app för bolagsbevakning!

Nyheter om Truecaller

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Truecaller

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt