Aurubis definitiva siffror i linje med preliminära

Tyska smältverksjätten Aurubis redovisar ökad omsättning under andra kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelsevinsten ökade.
Omsättningen steg 21,5 procent till 6 036 miljoner euro (4 969).
Ebitda-resultatet blev 187 miljoner euro (157), med en ebitda-marginal på 3,1 procent (3,2).
Rörelseresultatet blev 118 miljoner euro (100), med en rörelsemarginal på 2,0 procent (2,0).
Resultatet före skatt var 121 miljoner euro (99).
Resultatet efter skatt blev 94 miljoner euro (76), en ökning med 23,7 procent mot föregående år.
Resultat per aktie uppgick till 2,15 euro (1,73), vilket innebär en ökning med 24,3 procent mot föregående år.
Under förra veckan släppte Aurubis preliminära halvårssiffror samt höjde sin prognos för räkenskapsåret.
Bolaget väntar sig nu ett operativt resultat före skatt på mellan 425-525 miljoner euro, jämfört med tidigare prognos på 375-475 miljoner euro.
De preliminära siffrorna för halvåret är i linje med de definitiva. Det innebär ett operativt resultat före skatt om 226 miljoner.
| Aurubis, MEUR | Q2-2025/2026 | Q2-2024/2025 | Förändring |
| Nettoomsättning | 6 036 | 4 969 | 21,5% |
| Ebitda | 187 | 157 | 19,1% |
| Ebitda-marginal | 3,1% | 3,2% | |
| Rörelseresultat | 118 | 100 | 18,0% |
| Rörelsemarginal | 2,0% | 2,0% | |
| Resultat före skatt | 121 | 99 | 22,2% |
| Nettoresultat | 94 | 76 | 23,7% |
| Resultat per aktie, EUR | 2,15 | 1,73 | 24,3% |

