Binance räknar med MiCA-licens inom de kommande månaderna

Kryptobörsen Binance uppger i en kommentar till Finwire att bolaget är övertygat om att det kommer att erhålla en MiCA-licens inom de kommande månaderna. Fram till dess kommer bolaget att vidta de åtgärder som krävs för att följa regelverket från den 1 juli.
Binance säger också till Finwire att bolaget har valt att återkalla sin ansökan om en MiCA-licens i Grekland, eftersom processen inte ledde till något formellt beslut innan MiCA övergångsperioden löper ut. I stället kommer bolaget att ansöka om tillstånd i ett annat EU-land, men vill inte uppge vilket.
Bakgrunden är att Financial Times tidigare på fredagen rapporterade att Binance meddelat sina kunder i EU att bolaget från nästa vecka upphör med sina tjänster i regionen eftersom det saknar den licens som krävs enligt MiCA.
Enligt Financial Times fick Binance avslag på sin ansökan om en EU-licens i Grekland. Binance tillbakavisar dock den beskrivningen och uppger till Finwire att ansökan drogs tillbaka av bolaget.
Kunder i bland annat Polen, Italien, Spanien och Frankrike, där Binance i dag har lokala licenser, har enligt Financial Times uppmanats att ta ut sina tillgångar från handelsplattformen.
Enligt källor till Financial Times väntas den nya licensansökan lämnas in i Frankrike, även om ett godkännande sannolikt inte hinner erhållas före tidsfristen den 1 juli.

