Bokförsäljningen ökade med 6,3 procent under 2021, tecken på mättnad för digitala abonnemangstjänster
Bokförsäljningen i Sverige ökade med 6,3 procent eller 301 miljoner kronor under 2021. Det innebär att bokmarknaden nu för första gången är värd mer än 5 miljarder kronor, enligt en ny rapport från Svenska bokhandlareföreningen och Svenska förläggareföreningen.
Bokbranschen är indelad i fyra försäljningskanaler och samtliga noterades för ökningar.
Den största försäljningskanalen Internetbokhandel/bokklubbar hade en mycket stor ökning under 2020 och en viss fortsatt ökning under 2021 (2,9 procent), medan Fysisk bokhandel har återhämtat sig något från den stora nedgången under 2020 (ökat 4,3 procent under 2021).
Digitala abonnemangstjänster fortsätter att växa snabbast (16,2 procent under 2021), men är fortfarande inte på nivåer som rådde före pandemin. Den höga tillväxten har gjort att marknadsandelen klättrat från 8,5 procent till 26,2 procent över de senaste fem åren. Samtidigt finns det tecken på en viss mättnad.
”Tillväxten i denna försäljningskanal har procentuellt sett varit successivt avtagande, vilket tyder på att marknaden går i riktning mot att bli mer och mer mättad”, står det i rapporten.
Den minsta gruppen Dagligvaruhandel fortsätter att tappa marknadsandelar och hade bara 4,4 procent av bokmarknaden förra året, jämfört med 7,5 procent år 2016.
https://booksellers.se/wp-content/uploads/2022/02/Bokforsaljningsstatstiken-Helaret-2021.pdf

