Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Bridgewater: Kinas återöppning en fara för USA:s och Europas tillväxt - BN

Bridgewater: Kinas återöppning en fara för USA:s och Europas tillväxt - BN
Unsplash.com

Hedgefondjätten Bridgewater Associates investeringschef Greg Jensen varnar för att en framgångsrik återöppning i Kina kommer innebära en risk för tillväxten i USA och Europa. Det uppgav han i en intervju med Bloomberg TV.

Enligt Jensen väntas Kinas återöppning leda till en ökad efterfrågan på råvaror. Det kommer därmed åter sätta fart på inflationen och försvåra arbetet för centralbankerna i USA och Europa som försöker dämpa pristillväxten genom räntehöjningar.

Kinas nedstängningar har varit en “välsignelse” för omvärlden, sade Jensen.

Men nu väntas situationen kunna bli ännu knepigare då både USA och Europa verkar vara på väg mot en recession.

Det “kommer troligen att förvärra centralbankernas dilemma”, sade Jensen.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-12-15/bridgewater-s-jensen-says-china-reopening-adds-risk-to-us-and-europe-growth

Nyhetsbrev