Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Compodium

Compodium vinner upphandling om videomötestjänst - ordervärde om 60 miljoner kronor

Compodium vinner en upphandling om att fortsätta leverera videomötestjänsten Digitalt Möte till Inera. Värdet för upphandlingen uppgår till 60 miljoner kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.

Digitalt Mötes syfte är att skapa förutsättningar för att digitalisera välfärden, genom att förse ägare med gemensam digital infrastruktur och arkitektur.

Videokommunikationslösningen är krypterad och uppfyller de säkerhetskrav regioner och kommuner ställer på möten där känsliga personuppgifter hanteras. Lösningen är utvecklad av Compodium.

Inera är ett aktiebolag som ägs av regioner, kommuner och arbetsgivarorganisationen SKR. Avtalet sträcker sig över tre år med option på ytterligare två år.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Compodium

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Compodium

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt