Nyhet

Databricks förvärvar säkerhetsbolaget Panther

Databricks förvärvar säkerhetsbolaget Panther
Unsplash.com

Amerikanska mjukvarubolaget Databricks har ingått en avsikt att förvärva Panther, en plattform för säkerhetsövervakning och hotdetektering med fokus på AI-drivna miljöer. Det framgår av ett pressmeddelande.

Förvärvet uppges stärka Databricks satsning på så kallade security lakehouse-lösningar och hjälpa kunder att identifiera hot, utreda säkerhetsincidenter och hantera AI-relaterade cyberattacker. Panther används bland annat av AI-bolaget Anthropic.

Affären är Databricks tredje annonserade säkerhetsrelaterade förvärv och väntas stärka bolagets produktutbud och utvecklingsteam inom AI-säkerhet. De finansiella detaljerna är hemliga.

Genomförandet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden och andra avslutsvillkor.

Bifogat: https://www.databricks.com/company/newsroom/press-releases/databricks-agrees-acquire-panther-further-establishing-security