Easyjet ska återuppta flygtrafiken till Israel i juni
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Easyjet ska återuppta flygtrafiken till Israel i juni

Easyjet ska återuppta flygtrafiken till Israel i juni
Stockfoto

Efter att ha gjort ett uppehåll på ett år har det brittiska lågprisflygbolaget Easyjet gått ut med att de ska börja återuppta trafiken till och från Israel igen den 1 juni. Det rapporterar israeliska affärstidningen Globes.

Trafiken stoppades i april 2024 på grund av en raket- och drönarattack från Iran. De nya rutterna kommer att gå från Tel Aviv till destinationer som London (Luton), Amsterdam, Berlin, Basel, Genève, Nice och Milano.

Bolaget planerar totalt 38 avgångar i veckan, inklusive åtta till London och sex vardera till Genève, Amsterdam och Milano, enligt tidningen.

Under gårdagen meddelades att Lufthansa-koncernen återupptar flygningarna till Israel den 1 februari. Wizz Air har redan återupptagit flygningarna till Israel och Ryanair kommer köra sitt fulla sommarprogram till landet.

Nyhetsbrev