Nyhet

Fleming

Fleming Properties rapporterar lägre förvaltningsresultat i fjärde kvartalet

Fastighetsbolaget Fleming Properties redovisar ett lägre förvaltningsresultat i fjärde kvartalet 2021, jämfört med samma period året innan. Styrelsen föreslår oförändrad utdelning.

Hyresintäkterna sjönk till 1,6 miljoner euro (1,8), en minskning med 11,1 procent mot föregående år.

Driftnettot backade till 1,3 miljoner euro (1,5), en minskning med 13,3 procent mot föregående år.

Förvaltningsresultatet sjönk till 0,9 miljoner euro (1,0), en minskning med 10,0 procent mot föregående år.

Resultatet före skatt var 2,9 miljoner euro (2,0). Här ingår värdeförändringar på fastigheter med 2,0 miljoner euro (1,0).

Resultatet efter skatt blev 2,5 miljoner euro (1,0), en ökning med 150 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,41 euro (0,16), vilket innebär en ökning med 156,3 procent mot föregående år.

Styrelsen föreslår en oförändrad utdelning på 0,70 euro per aktie (0,70).

Substansvärdet, mätt som EPRA NRV, steg till 10,83 euro per aktie (10,02) vid årsskiftet, en ökning med 8,1 procent.

Slutet av fjärde kvartalet 2021 har präglats av arbetet avseende den brand som bröt ut i grannfastigheten, vilket har lett till rök- och släckningsskador på delar av bolagets fastighet. I dagsläget berörs 5 100 kvadratmeter, varav en tredjedel är uthyrt. Arbetet med att utreda skadorna är pågående och går enligt plan. Ersättning för skadorna och inkomstbortfall täcks via bolagets fullvärdesförsäkring. I övrigt har verksamheten fortsatt i oförändrad inriktning och med förväntad resultatutveckling.

Fleming Properties, MEURQ4-2021Q4-2020Förändring
Hyresintäkter1,61,8-11,1%
Driftöverskott1,31,5-13,3%
Förvaltningsresultat0,91,0-10,0%
Resultat före skatt2,92,045,0%
Nettoresultat2,51,0150,0%
Resultat per aktie, EUR0,410,16156,3%
Substansvärde, EPRA NRV, per aktie, EUR10,8310,028,1%
Utdelning per aktie, EUR0,700,700,0%


http://media.finwire.com/media/FWS006F436-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Fleming Properties

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Fleming Properties

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt