Gradvis konjunkturförstärkning i höst fortsatt mest sannolikt scenario - Ålandsbanken
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Gradvis konjunkturförstärkning i höst fortsatt mest sannolikt scenario - Ålandsbanken

Gradvis konjunkturförstärkning i höst fortsatt mest sannolikt scenario - Ålandsbanken
Stockfoto

Ålandsbankens mest sannolika scenario för globala konjunkturutvecklingen i höst fortsätter att vara en gradvis förstärkning. Det framgår av en morgonkommentar.

Banken räknar med att konjunkturen kommer få stöd från stigande reallöner, lägre marknadsräntor och en viss återhämtning för investeringarna.

Samtidigt bedöms riskerna ha ökat för en fördröjd uppgång för tillverkningsindustrin efter det svaga utfallet för indikatorer i juli.

“Vi skulle vilja se en vändning uppåt i dessa för att behålla förtroende för vinstprofilen”, skriver Ålandsbanken.

Man tillägger också att om huvudscenariot för den globala konjunkturen infrias, bör detta resultera i en starkare utveckling på börserna under hösten.

“Den huvudsakliga risken är att återhämtningen i ledande indikatorer fördröjs ytterligare samt att värderingarna i USA komprimeras ytterligare”, skriver banken.

Nyhetsbrev