Hufvudstaden ökar förvaltningsresultatet

Fastighetsbolaget Hufvudstaden redovisar ett ökat förvaltningsresultat under första kvartalet, jämfört med samma period året innan.
Hyresintäkterna uppgick till 634 miljoner kronor (619), en ökning med 2,4 procent mot föregående år.
Förvaltningsresultatet uppgick till 408 miljoner kronor (384), en ökning med 6,3 procent mot föregående år.
Orealiserade värdeförändringar i fastigheter uppgick till 29 miljoner kronor (-205). Orealiserade värdeförändringar i derivat uppgick till 24 miljoner kronor (5).
Resultatet före skatt var 370 miljoner kronor (103).
Resultatet efter skatt blev 294 miljoner kronor (81), en ökning med 263,0 procent mot föregående år.
Resultat per aktie uppgick till 1,51 kronor (0,40), vilket innebär en ökning med 277,5 procent mot föregående år.
Substansvärde, EPRA NRV, per aktie låg på 188 kronor (182).
| Hufvudstaden, Mkr | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
| Hyresintäkter | 634 | 619 | 2,4% |
| Förvaltningsresultat | 408 | 384 | 6,3% |
| Värdeförändringar fastigheter, orealiserat | 29 | -205 | |
| Värdeförändringar derivat, orealiserat | 24 | 5 | 380,0% |
| Resultat före skatt | 370 | 103 | 259,2% |
| Nettoresultat | 294 | 81 | 263,0% |
| Resultat per aktie, kronor | 1,51 | 0,40 | 277,5% |
| Substansvärde, EPRA NRV, per aktie, kronor | 188 | 182 | 3,3% |

