Källor: Indien och Kina väntas återuppta direktflyg nästa månad - BN

Källor: Indien och Kina väntas återuppta direktflyg nästa månad - BN
Unsplash.com

Indien och Kina förbereder sig på att återuppta direktflygförbindelser redan nästa månad, uppger källor med insyn i förhandlingarna. Det rapporterar Bloomberg News.

Flygbolag i Indien har instruerats att vara redo att flyga till Kina med kort varsel, och ett officiellt besked kan komma i samband med Shanghai Cooperation Organisation-toppmötet i Kina i slutet av augusti, enligt källorna.

En återstart väntas omfatta både Air India och IndiGo, enligt källorna.

Direktflygen stoppades under covid-19-pandemin, vilket tvingade resenärer att resa via nav som Hongkong eller Singapore.

Indien och Kina hade först kommit överens i januari om att återuppta direktflyg, innan relationerna mellan länderna åter försämrades. Planerna på att återupprätta direkta förbindelser har först tagit fart under de senaste två veckorna enligt källorna.


Diskutera artikeln

Laddar kommentarer…