LG Energy Solution miljardinvesterar i ny Arizona-fabrik

Sydkoreanska LG Energy investerar 1,7 biljoner won, motsvarande 13,1 miljarder kronor, i en ny fabrik i Arizona, USA, som kommer att tillverka cylindriska batterier. Det framgår av ett pressmeddelande.
Byggnationen drar igång under nästa kvartal och fabriken väntas vara redo för massproduktion under 2024. Anläggningen kommer att ha en kapacitet på 11 gigawattimme.
LG Energy, som är en stor batterileverantör till bland annat Tesla, har också aviserat miljardplaner på en ny storskalig produktionsanläggning för litiumjonbatterier i Kanada. Den satsningen sker genom ett joint venture med fordonsjätten Stellantis.
https://seekingalpha.com/pr/18721757-lg-energy-solution-to-invest-krw-1_7-trillion-in-first-cylindrical-battery-plant-in-u-s

