Nyhet

Merck

Merck KGaA rapporterar som väntat, föreslår rekordhög utdelning

Tyska Merck KGaA redovisar en rapport för helåret 2021 som är i linje med förväntningarna. Bolaget föreslår en rekordhög utdelning på 1,85 euro per aktie (1,40).

Omsättningen steg 12,3 procent till 19,69 miljarder euro (17,53). Utfallet kan jämföras med analytikerkonsensus som låg på 19,63.

Justerat ebitda-resultat uppgick till 6,10 miljarder euro (5,20), väntat 6,14, med en justerad ebitda-marginal på 31,0 procent (29,7).

Rörelseresultatet blev 4,18 miljarder euro (2,99). Rörelsemarginalen var 21,2 procent (17,1).

Resultatet efter skatt blev 3,07 miljarder euro (1,99), analytikerkonsensus 2,99.

Resultat per aktie hamnade på 7,03 euro (4,57). Justerat resultat per aktie blev 8,72 euro (6,70).

Bolaget förväntar sig en stark organisk tillväxt av försäljningen och justerad ebitda under 2022. Valutaeffekterna väntas ha en positiv påverkan på 1-4 procent. Enligt Merck kommer Life Science troligen vara den främsta tillväxtdrivaren.

För att nå sina tillväxtmål planerar bolaget också att öka de totala investeringarna betydande mellan 2021 och 2025 jämfört med 2016-2020.

Merck KGaA, BEUR2021KonsensusFörändring mot konsensus2020Förändring
Nettoomsättning19,6919,630,3%17,5312,3%
EBITDA, justerat6,106,14-0,7%5,2017,3%
EBITDA-marginal, justerad31,0%31,3%29,7%
Rörelseresultat4,182,9939,8%
Rörelsemarginal21,2%17,1%
Nettoresultat3,072,992,7%1,9954,3%
Resultat per aktie, EUR7,034,5753,8%
Resultat per aktie, justerat, EUR8,726,7030,1%
Utdelning per aktie, EUR1,851,4032,1%
Konsensus från Bloomberg

http://media.finwire.com/media/FWM006FF2C-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Merck KGaA

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Merck KGaA

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt