Myndigheter i Italien och Albanien avslöjar kryptobedrägeri

Brottsbekämpande myndigheter i Italien och Albanien har avslöjat ett misstänkt bedrägeri kopplat till investeringar i kryptovalutor. Det skriver sajten Coindesk.
Bedrägeriet ska ha inbringat 15 miljoner euro. Det utfördes av en organiserad kriminell grupp från ett callcenter i Tirana.
Gruppen lyckades uppmuntra personer att investera i kryptovalutor. När dessa öppnade konto och överförde en viss summa kunde de omedelbart se en vinst, även om det är oklart om det ens gjordes någon investering. “Vinsten” användes som incitament att få samma personer att gå in med mer pengar, och när dessa gjort det ändrade gruppen snabbt kontouppgifterna och låste ute kunderna.
Tillslaget mot gruppen ledde till att man lyckades beslagta tre miljoner euro. Därutöver beslagtogs också drygt 160 elektroniska enheter, inklusive datorer och servrar.
Räden utfördes av Eurojust, EU:s gränsöverskridande byrå för bekämpning av organiserad brottslighet.
https://www.coindesk.com/business/2022/12/23/authorities-in-italy-albania-bust-16m-suspected-crypto-investment-scam/

