Oneflows styrelse föreslås till omval

Aktieägarna i mjukvarubolaget Oneflow kallas till årsstämma fredagen den 12 maj i Stockholm.
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas.
Valberedningen föreslår omval av den sittande styrelsen, bestående av styrelseordförande Lars Appelstål samt styrelseledamöterna Anders Hamnes, Rosie Kropp, Bengt Nilsson och Finn Persson.
Styrelsen vill ha bemyndigande från stämman att besluta om nyemission av aktier, teckningsoptioner och konvertibler, motsvarande en ökning av antalet aktier med högst 10 procent.
Styrelsen föreslår att stämman beslutar om ett incitamentsprogram i form av högst 250 000 teckningsoptioner riktat till ledande befattningshavare och nyckelpersoner i koncernen.
Vidare förslår styrelsen att stämman beslutar om en nyemission av högst 75 000 aktier för att möjliggöra leverans av aktier till anställda som vill utnyttja kvalificerade personaloptioner för att teckna aktier.

